R.Matelis: Latvijoje benzinas pigesnis. Kažin kodėl?

Vakar pavažinėjau truputį po Latviją. Ir nors jau antrą kartą pastebiu, kad visoje Latvijoje A95 benzino kainos gerokai mažesnės nei Lietuvoje, išsitraukti fotoaparatą toptelėjo tik būnant Rygoje. .. :) Ir tas pigumas pakankamai ženklus – 0,41 lt. už 1 litrą.

Analitiškiau pažvelgus, latviai palaiko dyzelino kainas tokias kaip ir Lietuvoje. Pas juos panašiai kainuoja ir benzinas, gi pas mus, kažkodėl, benzinas gerokai brangesnis. Taigi kyla klausimas – ar tautos nelaimė tame, kad čia kažkada buvo pastatyta Mažeikių nafta? Porą kartų manėme, kad visa tauta buvo apgauta parduodant šią įmonę amerikiečiams ir lenkams. Bet akivaizdu, kad mes laimėtume jei jos aplamai neturėtume. Tada gal mums kuras būtų prieinamesnis? Nes kol veikė Ignalinos AE, elektrą pirkome taip pat gerokai brangiau nei ją pardavinėjome kaimynams baltarusiams.

O gal čia kažkieno planai visų pirma sutraiškyti lietuvių tautą, o po to eilė prieis prie kitų mūsų kaimynų? Būtų baisu, ar ne taip?

4 atsakymai so far »

 1. 1

  rookie said,

  Ačiū, gerb. autoriau, Jūs pasakėte viską, kad su jumis nebūtų ką diskutuoti (“Nes tos analizės niekam neįdomios“).

  Beje gal tai viena priežasčių, kodėl Lietuva nėra pirmaujanti valstybė regione.

  • 2

   matelislt said,

   0 Jūs bandėte tai daryti? Kažkaip neatėjo į galvą, kad diskusijon kviečiama argumentais “nes galima atrodyti labai ir labai kvailai..“, “Įspūdingai kvailai atrodo teigimas, kad Lietuva apsigavo parduodama MN“ ir pan. O ir teiginys “neseniai Lietuva pakeitė įstatymą, jog užsienyje galima kaupti iki 30% atsargų. Tai turėtų kiek sumažinti kainą“ visai neįkvepiantis. Nes jei neseniai “pakeitė“, tai ir kuras turėjo būti neseniai atpigęs.

 2. 3

  matelislt said,

  Gerb. rookie
  rašydamas šį straipsniuką kaip tik ir tikėjausi, kad Jūs užsuksite čia ir pateiksite atsakymą į mano klausimą. Tik ta viltis ne itin pasiteisino, nes apart specifinių, tik Jums gerai suprantamų ekonominių teiginių, nieko tokio, kas leistų pateisinti esamą padėtį neparašėte. Vis tik Jums ir toliau lieka galimybė tai padaryti. Padaryti taip, kad tiek aš, tiek bet kuris kitas čia netyčiomis užklydęs skaitytojas, imtų ir nudžiugtų esama padėtimi [kuro brangumu].
  Kadangi Jums nepavyko perskaityti mano rašinuko taip, kaip tikėjausi, paaiškinu, kad tai ne technologinis ir ne ekonominis straipsnis. Nesistatau užduoties atlikti gilių ekonominių analizių, nors ir esu ekonomistas. Nes tos analizės niekam neįdomios. Faktą turime vieną – vartotojas skriaudžiamas Lietuvoje kur kas labiau, negu Latvijoje. Ir tai susidarę ne dėl kokių nors Force majeure aplinkybių, o dėl LR ministrų kabineto prasto vadovavimo. Ne mano pareiga aiškintis detaliai, iki smulkmenų kas ir kodėl yra taip ir ne kitaip. Kai paskirsite mane Mažeikių naftos auditoriumi ir man taps prieinami visi dokumentai, tai galėsiu padaryti kur kas detaliau.
  Ir mano nežymus patarimas Jums – pabandykite ateityje išmokti atskirti ironiją nuo konkrečių teiginių.

 3. 4

  rookie said,

  Gerb. autoriau,

  Nežinant atsakymo į klausimą (“Latvijoje benzinas pigesnis. Kažin kodėl?“), nepatartina daryti išvadų (“tautos nelaimė tame, kad čia kažkada buvo pastatyta Mažeikių nafta“), nes galima atrodyti labai ir labai kvailai..
  1. Akcizas benzinui Lietuvoje didesnis (1,5 lt už litrą) nei Latvijoje (1,25 lt). Kita vertus, dyzelinui, kurio suvartojama kartais daugiau nei benzino, akcizas mažesnis 14 ct. PVM nuo akcizo taip pat taikomas.
  2. Privalomas kuro atsargų kaupimas. Lietuvos atveju užsienyje buvo galima laikyti tik 10% atsargų, Latvijoje gerokai daugiau, todėl tai prideda dalį kainos skirtumo Lietuvos nenaudai. Tačiau neseniai Lietuva pakeitė įstatymą, jog užsienyje galima kaupti iki 30% atsargų. Tai turėtų kiek sumažinti kainą.

  Įspūdingai kvailai atrodo teigimas, kad Lietuva apsigavo parduodama MN lenkams. Neįsivaizduoju, kokiu matu reikia matuoti, kad prieitumėte tokią išvadą.
  Jei ką nors sako rodikliai P/E, EV/EBITDA, EV už perdirbimo pajėgumus, jie turėtų jums sufleruoti apie vieną geriausių pardavimo sandorių istorijoje. Dabar gi patys lenkai ją parduodu dvigubai pigiau.


Comment RSS · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: