R.Matelis: Bandau studijuoti LR Konstituciją. 1 straipsnis

Lietuvos respublikos KONSTITUCIJOS 1 straipsnis skelbia: Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika

Jau kuris laikas mąstau, kad noriu giliai ir visapusiškai suvokti Lietuvos respublikos Konstituciją. O suvokti Konstituciją, ne jumoreską perskaityti. Tą reikia daryti atkakliai, nuosekliai ir neskubant. Giliai ir prasmingai apmąstant. Ir neabejotinai to dar bus maža; reikės konsultacijų. Todėl studijuoti ją nutariau kartu su savo galimais internetiniais svečiais. Tikiuosi, rasis sutinkančių nors retkarčiais įterpti savo nuomonę, gal net autoritetingai pamokant mane.

Taigi, pradedu nuo pirmojo straipsnio. Ir kartu nuo pavadinimo. Knygutė, kurią laikau rankose, taip ir vadinasi: “Lietuvos Respublikos Konstitucija“. O kodėl taip? Kodėl ne “Lietuvos valstybės Konstitucija“? Tuo labiau, kad pirmasis straipsnis teigia, kad “Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė Respublika“. O kas pasikeistų jei tas straipsnis skambėtų: “Lietuvos Respublika yra nepriklausoma demokratinė valstybė“?
Ir jei kas nors man bandysite sakyti, kad skirtumo jokio, kad galima ir taip, tada aš jums atšausiu mokykline fraze – tai Lietuvos Konstitucija yra svietas sviestuotas? Ne, taip negalėtų būti. Tad kame gi esmė?
Būdamas realistas, neturiu vilčių, kad į mano blog’ą užklys kuris nors Konstitucinio teismo teisėjas, nors ką gali žinoti… Bet ir be jų gi Lietuvoje nemažai aukštos kvalifikacijos teisininkų. Ir ne tik teisininkų, pakankamai turime ir šiaip politikų, kurie savo netgi kasdienybėje įvairius reiškinius dangsto arba ramsto Konstitucija.
Na gi parašykite savo išaiškinimus, mielieji.
O turėdamas laiko, pažadu, kad netrukus grįšiu ir prie kitų straipsnių analizės.

8 atsakymai so far »

 1. 1

  douktris said,

  apsigraibykit, zmones, ar ne miegat.- LT konstitucija – figos lapelis ant Briuselio ir USA ambasados instrukciju. ar dar 25 mietus diskutuosit, kol dasalsit, kad LT = LTSRS (kitoj saujoj) !
  prie rusu jokiam lietuviui nesaudavo y galva diskutuot LTSR konstitucijos, visiems buvo aisku,-.. kieno valdzia. o cia per 20 metu runkeliai negali atsipeiketi nuo lanzbirbio dovanotos “laisves“, diskutuoja ir diskutuoja konstitucija.
  supraskit – kostitucija cia nei prie ko. ir valdzia GERAI atlieka savo funkcijas – dusinti, griauti Lietuva ir naikinti tauta.

 2. 2

  Lafiesta said,

  Na tu čia ir prikaitaliojai valstybę su respublika 🙂 Taigi jausk skirtumą – valstybė ar respublika 🙂 Valstybė – tai gyvenančių tam tikroje teritorijoje ir priklausančių vienai politinei valdžiai žmonių sąjunga, kurios pagrindiniai elementai – tauta, teritorija ir valdžia. Valstybės forma apima jos valdymo, sandaros ir režimo formas. O respublika yra tik viena iš valstybės valdymo formų, kai aukščiausią valstybės valdžią įgyvendina institucijos, tautos išrinktos apibrėžtam laikui. Čia tokie teoriniai pradmenys :))

  • 3

   matelislt said,

   Puiku, pagaliau turiu internetinį svečią, kuris man padės studijuoti Konstituciją ir kitus, sunkius šalies klausimus. Bet iš anksto prašau atkaklumo ir detalumo. 🙂
   Taigi jei iš eilės, išeitų, kad Valstybė mūsų neturi Konstitucijos? Ją turi tik jos valdymo forma – Respublika? Bet ar tikrai respublika yra viena iš valstybės valdymo formų? Man kažkodėl manosi, kad šiandieninėje Lietuvoje, jos valdymo forma yra kapitalizmas. O anksčiau buvo socializmas? Na, bet kuriuo atveju mes buvome respublika, tai kaip čia yra tada: forma formuota? Jei respublika yra forma, o kapitalizmas, ko gero irgi forma? Ir dar… o kaip su tomis valstybėmis, kurios savęs nedeklaruoja kaip respublikos? Jos gi vis tiek paprastai turi savo Konstitucijas? Tiesa, nežinau, gal kažkas kažkur gyvena ir be jos… Apibendrintai noriu pasakyti, kad mano įsitikinimu Konstituciją turi turėti VALSTYBĖ, o ne RESPUBLIKA. Kame aš čia klystu?

 3. 4

  sigita said,

  kuo giliau i miska,tuo daugiau malku…Jau daugiau nei 20metu mes tos savo valstyes konstitucijos ,,neperkandam,,…Pajudinot,gerbiamasis Romai, pacia skaudziausia vietele.Aciu,kad rupi..Mums irgi labai svarbi ir aktuali valstyes konstitucija.o ka jau bekalbet apie musu salies strategija!kad taip sekmingai perprastume ,kaip krepsini!

 4. 5

  douktris said,

  konstitucija – figos lapelis ant “prav tot u kovo bolshe…“
  visa problema kieno ji rankose – tu kurie ja gina, ar tu kurie ja naudojasi. pirmuju kol kas dar nebuvo LT valdzioje. tsakant, drakonas dar net nemire.

  • 6

   matelislt said,

   douktri, aš manau, kad niekas į ją nesikėsina, tad ir ginti jos nėra nuo ko. Kitas klausimas, kad Konstitucija, manau, gali turėti trūkumų. Net jei jos skelbiamos aksiomos ir kilnios, jos gali būti nepakankamai teisingai išdėstytos, taip leidžiant atsirasti dviprasmybėms. O to neturėtų būti. Todėl ir siūlau paanalizuoti, pabandyti pasamprotauti kaip turėtų būti išsireikšta, jei manytume, kad formuluotė nepakankamai konkreti.
   Ir dar… Tikrai nemanau, kad verta nukrypti į tai, “kieno ji rankose“. Nes tai jau atskira tema.

   • 7

    douktris said,

    teisingai, tai atskira tema, nuo kurios ir reikia prdeti spresti problema – kieno tankose valdzia. instrukcija (konstitucija), kaip reikia vairuoti valstybe – antroje vietoje.
    geram sokejui instrukcija nemaiso, jis gali sokti ir be instrukcijos.
    o kol vietoj sokeju tik buratinai, tai gali tobulint netobulines instrukcija valcas jiems nesigaus. geriausiu atveju breakdance.

  • 8

   matelislt said,

   Beje, dar papildysiu savo nuomonę. Aš manau, kad joje kažkuriuo tai punktu turėtų būti maždaug tokia nuostata: “Draudžiama iš žmogaus reikalauti pinigų ar kito materialinio atlygio, jei už tai jis negauna jam reikiamos paslaugos ar prekės. Išimtis yra tik įmokos į valstybės biudžetą“


Comment RSS · TrackBack URI

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: